A diákok túlnyomó többsége számára a matematika és a fizika tantárgyak a legnehezebbek, és emiatt nem is szeretik. Így meglepő lehet, de az egyes egyetemek matematika, és fizika szakjai a legkeresettebb természettudományi szakok közé tartoznak. Például a BME matematika képzése a világ 201-300 legjobb egyetemi képzése között szerepel, és a külföldi diákok körében is népszerű. Matematika BSc és fizika BSc diploma birtokában a versenyszféra számos területén lehet könnyen és jó fizetéssel elhelyezkedni itthon és külföldön egyaránt.
Miért érdemes matematika és fizika szakot választani?
A matematika egyike azon tantárgyaknak, amelyet a leghosszabb ideje tanulunk, melyet az egyetemen sem lehet megúszni, hiszen a hagyományos műszaki, természettudományi, informatikai szakok mellett a gazdasági alapszakoknak is fontos tantárgya. Ugyanakkor a természettudományos tárgyak az élet bármely területén jól használhatók, ahol bonyolult problémák megoldására van szükség. Összegyűjtöttünk pár kiváló képzést, amelyek biztos jövőt és kiváló lehetőségeket garantálnak.
A természettudományi képzések között vezet a matematika és a fizika
A természettudományi képzésre jelentkezők körében a három legnépszerűbb szak közé a matematika, a fizika és a biológia tartozik. Bár a ponthatárok az egyes intézmények között igen különböző, a jelentkezők jó bejutási esélyekre számíthatnak. Ugyanakkor egy korábbi felmérés szerint a fizika alapszakot végzett diákok több mint 70 százaléka mesterszakon folytatta tovább a tanulmányait. Matematika alapszak esetén valamivel kevesebben, 67 százalékuk tanult tovább valamely mesterszakon.
Melyik egyetemet válasszuk?
A világ legjobb közel kétezer egyetemét feltüntető ranglistán a BME matematika képzése a legjobb 201-300 legjobb között található. A matematikus és fizikus BSc, MSc és a PhD képzések a Természettudományi Karon találhatók.
Mathematics BSc
Az angol nyelvű 6 féléves BSc in Mathematics program jó választás azok számára, akik a matematika, és a logika mellett a számítástechnika iránt is érdeklődnek. A matematika klasszikus ágai mellett gazdasági és humánismereteket, valamint programozást lehet tanulni, és a képzés a teljes palettát lefedi a biztosításmatematikától kezdve a kvantum-információelméletig. Szakosodásra a 4. félévtől kerül sor, ahol mélyebb összefüggésekre koncentráló elméleti és gyakorlatorientált tárgykínálatból lehet választani (pl. sztochasztikus folyamatok, kriptográfia).
Physics BSc
Népszerű a kar BSc in Physics programja is, szintén 6 félév alatt lehet az ismereteket elsajátítani. Az alapképzés, és az azt követő 4 féléves mesterképzés (MSc in Physics) célja a kutatás-fejlesztésre való felkészülés. A hallgatók az első évben matematikát és programozást is tanulnak a fizika mellett. A képzésnek számos fókuszterülete van, például az anyagtudomány, a kvantumfizika, orvosi fizika, vagy a nukleáris technológiák. Ugyanakkor a képzéshez intenzív laboratóriumi kurzusok kapcsolódnak, ahol a korszerű kísérleti módszerekkel, alapvető fizikai kísérletekkel is megismerkednek a hallgatók.
Applied Mathematics MSc
A 4 féléves MSc in Applied Mathematics program keretében többféle irányba lehet specializálódni. Például angol nyelvű a sztochasztika, és a pénzügy-matematika specializáció, amely számtalan területen (pl. biztosítási kérdések matematikai elemzésre) használatos. A programon belül fontos tárgyak a Matematikai Modellalkotás és a Témalabor, és szeminárium. Az elméleti kurzusokat az egyetem nemzetközileg elismert tudósai tartják, míg az alkalmazott kurzusokat jórészt a pénzügyben és az iparban tevékenykedő szakemberek adják.
Karrier lehetőségek matematikusok és fizikusok számára
Nagy hagyományokkal büszkélkedhetnek a hazai természettudományi szakok a hazai felsőoktatásban, és az itt végzettek kiemelkedően jó eséllyel tudnak a munkaerőpiacra kilépni.
A matematika alapszakon végzett diákokat a versenyszféra számos területén keresettek, hiszen a pénzintézetek, a gazdasági tanácsadással, távközléssel, adatbányászattal foglalkozó cégek, a biztosítók és befektetési alapok is rengeteg matematikust szívnak fel. Ugyanakkor az akadémiai pálya is nyitva áll előttük. De informatikai területen, tudományos műhelyekben, sőt pedagógusként, kutatóként is jó lehetőségek közül válogathatnak.
A fizika alapszakon végzett diákok könnyen tudnak elhelyezkedni akár ipari, gazdasági, vagy műszaki területen, az oktatásban, vagy akár kutatóként. Az ipar számos területén keresettek például az elektronika, az informatika az orvosi berendezések üzemeltetése, a rendszerelemzés, vagy az anyagvizsgálat területeken is megállják a helyüket.