A szerencsejáték függőség egy mentális betegség, amelynek tünetei közé tartozik a kontrollálhatatlan szerencsejátékra való vágy, a visszaesések, a családi és anyagi problémák, valamint az érzelmi és közösségi elszigetelődés. A szerencsejáték függőség kezelése általában pszichológiai és/vagy orvosi kezelést igényel, és sok esetben a család és a barátok támogatása is nélkülözhetetlen a gyógyuláshoz.
A szerencsejáték függőség kezelése első lépésként általában pszichiátriai vagy pszichológiai kezelést javasolnak. A kezelés során a beteget segítenek megérteni a függőség okait és következményeit, valamint olyan stratégiákat tanítanak neki, amelyek segítenek megtörni a függőséget. A kezelés lehet egyéni vagy csoportos, és lehet rövid távú vagy hosszú távú.
A szerencsejáték függőség kezelése során sok esetben szükség van orvosi kezelésre is. A betegség szövődményei lehetnek például anyagi problémák, depresszió, vagy családi konfliktusok, amelyek kezelését orvos segítségével lehet megoldani.
A szerencsejáték függőség kezelése során fontos szerepet játszik a család és a barátok támogatása is. A betegnek szüksége van az elfogadásra és a megértésre, hogy segítsen neki átvészelni a nehézségeket. A családtagoknak és a barátoknak fontos, hogy támogassák a beteget a gyógyulásban, és segítsenek neki elkerülni a szerencsejáték kísértéseit.
A szerencsejáték függőség tünetei
Az egyik legfontosabb tünet a kontrollálhatatlan szerencsejátékra való vágy. A betegnek hiába próbálja megtörni a függőséget, folyamatosan visszatér a szerencsejátékhoz, és nem tudja ellenállni a kísértésnek. A szerencsejáték függőségben szenvedő személynek általában nagyobb az esélye a visszaesésre is, amikor ismét visszatér a szerencsejátékhoz, hiába próbálja meg megtörni a függőséget.
A szerencsejáték függőség tünetei közé tartoznak a családi és anyagi problémák is. A beteg olyan szinten vesz részt a szerencsejátékban, hogy komoly anyagi gondokat okoz magának és a családjának is. Emiatt gyakran elhanyagolja a családját, és a kapcsolataik is romlanak.
A szerencsejáték függőség tünetei közé tartozik az érzelmi és közösségi elszigetelődés is. A beteg egyre többet tölt a szerencsejátékkal, és kevesebb időt fordít a családjára és a barátaira. Ennek következtében egyre távolabb kerül az emberektől, és érzelmileg is elszigetelődik.
Ha valaki több tünetet is tapasztal, akkor valószínűleg szerencsejáték függőségben szenved. Ebben az esetben ajánlott szakember segítségét kérni.
Fotó: kurtilaszlo.eu