Mivel egy főzés többnyire több órás feladat és akár napi rendszerességgel is elvégzünk azonos testtartásban különféle munkákat, ezért a konyhabútorok kiválasztása nem elsősorban esztétikai kérdés. A konyha csak akkor lesz mindenki számára kényelmes, ha a konyhabútorok méretei, a fiókok, a polcok, a családtagok testméreteinek, és a munkához kapcsolódó mozdulatoknak megfelelnek.
A konyhabútorok méretezése
A munkalap magassága kb. 85 cm, némely konyhaszekrény a lábazat segítségével állítható magasságú. Célszerű olyat választani ahol a pult előtt álló ember lábfeje kényelmesen elfér. A felső szekrények alsó éle és a munkaasztallap között az optimális távolság körülbelül fél méter. Így könnyedén hajolhatunk a munkalap fölé úgy, hogy ne verjük be a fejünket. A jól méretezett és átgondolt elrendezéssel a konyhaszekrény tároló részeibe akár a többszöröse is elfér, mint egyébként.
A konyhaszekrény alsó részeinek a mélysége általában 60 cm, ez a tűzhely és a hűtőszekrény méreteihez igazodik. Ez elég hely, ahhoz, hogy az ételkészítéshez a tálakat, eszközöket kényelmesen fel tudjuk használni. A felső szekrénynek a mélységmérete lényegesen kisebb, általában 30 cm. Ide többnyire az étkezőedények kerülnek, a tányért, poharat, csészét szokták pakolni. A felső szekrény magassága változó méretben, de átlagban 70 cm szokott lenni.
A hagyományos konyhabútorok elemei az alsó munkaasztal, mosogató, falra szerelhető szekrény, takarító szekrény. Ezek az elemek nem mozgathatóak, csak egyféleképpen szerelhetőek össze. Az elemes konyhabútorok viszont azonos méretrendben készülnek így könnyedén összeállítható bármilyen elképzelt konyha. Ennél a praktikus megoldásnál akár a belső berendezést is (polc, fiók stb.) mi választhatjuk ki. Azonos alapelemekkel létrehozhatóak különböző esztétikai megjelenésű új konyhabútorok. Ezekhez, az elemekhez különböző anyag, szín, ajtók, fiókelőlapok választhatóak.
A különböző méretű alsó szekrényeket egy összefüggő fedlap, legtöbbször forgácslap alapú, különböző textúrákat utánzó dekoros munkalap fedi. A fedlapnak feltétlenül kopásállónak és könnyen tisztíthatónak kell lenni. Azok a konyhák ahol a különféle készülékek (páraleszívó, tűzhely stb.) egybe vannak építve a konyhaszekrénnyel, az összeállításnál figyelni kell arra, hogy összehangoltak legyenek a méretei.
A kamrában a tárgyaknak akár a sokszorosa is elférhet, ha azokat méreteiknek és állaguknak megfelelő módon tároljuk